Brøndby står overfor stigende underskud

underskud - tradingplatform.dk

Brøndby står overfor stigende underskud

Den danske superligaklub Brøndby står overfor et stigende underskud, ifølge storklubbens andet kvartals regnskab. Nettoomsætningen faldt med hele 17,6 pct. i andet kvartal 2016 sammenlignet med samme periode året forinden. Den faldende omsætninger skyldes især faldende tv-indtægter, ikke fodboldrelaterede arrangementer og merchandise, oplyser Brøndby selv.

Ifølge regnskabet, er entré- og tv-indtægterne i første halvår af 2016 faldet med 6,4 pct. til 21,2 mio. kr. Det skyldes som nævnt blandt andet faldende tv-indtægter på grund af dårligere sportslige præstationer. Klubben har dermed ikke kunne kvalificere sig til de godt betalte tv transmissioner, hvilket rammer klubbens økonomi hårdt.

Samtidig er indtægterne fra salget af mad og drikke faldet med 36,5 pct. til 6,9 mio. kr. Det sker i forbindelse med, at Brøndbys lokaler blev brugt til flere ikke fodboldrelaterede arrangementer, som ikke har været i stand til at indbringe lige så mange indtægter som ved fodboldarrangementer. Det, kombineret med en faldende omsætning fra klubbens merchandise, har skabt et større underskud i klubben.

Dog har klubben oplevet lavere omkostninger i forbindelse med blandt andet lavere lønninger. I forhold til andet kvartal 2015 er omkostningerne faldet med 16,7 pct. fra tidligere 42,5 mio. kr. til nuværende 35,4 mio. kr. Men de overordnede underskud på flere forskellige poster overvinder de lavere omkostninger til beklagelse for superligaklubben. Også salget af fodboldsspilleren Magnus Eriksson har været en underskudsforretning. Salget af spilleren udløste en negativ påvirkning på hele 2,5 mio. kr.

Fodboldklubben har ellers tidligere trukket overskrifter her på Tradingplatform, men grundet positive nyheder. Du kan læse mere om fodboldklubben Brøndby og deres finansielle situation her.

Samlet set fastholder superligaklubben dog sine forventninger til 2016 om et resultat før skat på minus 15-25 mio. kr.

Aktieanbefaling: Brøndby står på nuværende tidspunkt i en vanskelig økonomisk situation, som tydeligt ses af deres andet kvartals regnskab. Derfor anbefaler vi, at, hvis du ønsker at handle Brøndby aktier, du handler dem via binære optioner. Det kan du gøre her: køb binære optioner

Alternativt kan du handle Brøndby aktier via Danmarks største aktiespil, BetOnFiance. I dette aktiespil finder du blandt andet også de største danske aktier. Du kan endvidere spille på, hvilke aktier som du tror, kommer til klare sig bedst. Det kan eksempelvis være i bedste Derby stil være Brøndby aktier mod F.C.K aktier. Du finder aktiespillet her: BetOnFinance